- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Auto HDPE 2 Ltrs Plastic Blow Moulding Machine
Auto HDPE 2 Ltrs Plastic Blow Moulding Machine
Providing you the best range of 500ml single station blow molding machines with effective & timely delivery.
500ml Single Station Blow Molding Machines
Product Price: Rs 8,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Application Type | Chemical |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Blowing Capacity | 500 ml |
| Capacity | 5 ton/day |
| Max. Container Capacity | 500 ml |
| Brand | PPM |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Total Connected Load | 18.5 kw |
| Clamping Force | 2 T |
| Plasticizing Capacity | 15 kg/hr |
| Machine Weight | 1.4 TON |
| Material | Mild Steel |
| Material Processed | LDPE, HDPE, PP |
| Screw Diameter | 40 mm |
| Number of Stations | Single Station |
| Application | Toys, Bottles, Cosmetic Containers, Jerry Cans, Pharma Containers |
| Key Features | Parison Control, Multi-layer Co-extrusion, Auto Deflashing |
| Machine Type | Blow Molding Machine |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Mould Cavity | 2 Cavity |
Yes! I am InterestedRequest A Callback