- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Double Blow Moulding Machine
Double Blow Moulding Machine
Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 200ml single station blow molding machines and hdpe bottle making machine.
200ml Single Station Blow Molding Machines
Product Price: Rs 6,50,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Container Volume | 200ml |
| Blowing Capacity | 200 ml |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Max. Container Capacity | 200 ml |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Machine Type | Automatic |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Plasticizing Capacity | 12 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Processed | PP, HDPE, LDPE |
| Application | Bottles, Cosmetic Containers, Drums, Pharma Containers, Toys, Jerry Cans |
| Material | Mild Steel |
| Clamping Force | 1.50 Ton |
| Number of Stations | Single Station |
| Key Features | Accumulator Head, Parison Control, Auto Deflashing, Multi-layer Co-extrusion |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 320 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Mould Cavity | 2 Cavity |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hdpe Bottle Making Machine
Product Price: Rs 9,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Container Volume | Up to 1 L |
| Bottle Volume | upto 1 L |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Material Processed | HDPE, LDPE, PP |
| Application | Oil Bottle, Lube Oil, Detergent Bottle, Chemical Drum |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity (Bottles/Hr) | 300 |
| No of mould cavity | 1 Cavity |
| Bottle Size | 50-500 ml |
| Die Head Type | Single Layer |
| Output Capacity | 1500 pcs/hr |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Positive Plast Machinery |
Yes! I am InterestedRequest A Callback