- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Extrusion Blow Moulding Machine
Extrusion Blow Moulding Machine
hdpe containers making machiney
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Container Volume | 500 |
| Production Capacity(Piece/Min) | 14-16kg/hr |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Material Processed | HDPE, LLDPE, LDPE, PP |
| Application | Chemical Drum, Shampoo Bottle, Milk Bottle, Oil Bottle, Jerrycan, Detergent Bottle |
| Automation Grade | Automatic |
| Die Head Type | Single Layer |
Additional Information:
- Production Capacity: 16 kg/hr
- Delivery Time: 50 days
500mL ldpe Double Station Blow Moulding Machines
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Container Volume | 500ml |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Blowing Capacity | 500 ml |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Max. Container Capacity | 500 ml |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Machine Type | hdpe blow moulding machinery |
| Material Processed | PP, LDPE, HDPE |
| Application | Lube Oil, Detergent Bottle, Jerrycan, Oil Bottle, Milk Bottle, Shampoo Bottle, Chemical Drum |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Screw Diameter | 30 mm |
| Die Head Type | Single Layer |
| Output Capacity | 400 pcs/hr |
| Clamping Force | 5 ton |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
- Production Capacity: 20 kg/hr
Extrusion Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Application Type | Pharmaceutical |
| Capacity | 3 ton |
| Brand | Positiveplastmachinery |
| Total Connected Load | 35 kw |
| No of mould cavity | 2 Cavity |
| Raw Material of Bottle | Plastic |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Container Size Max | 100 x 100 ml |
| Phase | Single Phase |
Additional Information:
- Production Capacity: 26/28
- Delivery Time: 50 days
5liter Single Station Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Level | Fully Automatic |
| Blowing Capacity | 5 L |
| Max. Container Capacity | 5 L |
| Suitable Material | PP (Polypropylene), LDPE/LLDPE, HDPE (High-Density Polyethylene) |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Clamping Force | 3 |
| Station Configuration | Single Station - Single Head |
| Plasticizing Capacity | 50 kg/hr |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Material Processed | PP, LDPE, HDPE |
| Number of Stations | Single Station |
| Drive Type | Pneumatic |
| Application | Bottles, Jerry Cans, Toys, Cosmetic Containers, Pharma Containers |
| Key Features | Auto Deflashing, Parison Control |
10 L Extrusion Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application Type | Chemical |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Brand | PPM |
| Total Connected Load | 52 kw |
| Machine Weight | 9.5 Ton |
| Screw Diameter | 60 mm |
| Phase | Three Phase |
| Container Size Max | 500 x 500 ml |
| Machine Type | Extrusion Blow Molding |
| Material | HDPE |
| Operation Mode | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 kg/hr
- Delivery Time: 8 weeks
15 liter Hdpe Drum Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Container Volume | 15 L |
| Process Type | Accumulator Head |
| Blowing Capacity | 15 L |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Material Processed | HDPE, PP, LDPE |
| Application | Chemical Drum, Lube Oil, Detergent Bottle, Milk Bottle, Oil Bottle, Jerrycan, Shampoo Bottle |
| Automation Grade | Automatic |
| Die Head Type | Single Layer |
| Output Capacity | 4000 pcs/hr |
| Clamping Force | 15 ton |
250 Ml Hdpe Plastic Container blow moulding machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Container Volume | 200 ML |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Blowing Capacity | 200 ml |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Material Processed | PP, HDPE, LDPE |
| Application | Lube Oil, Detergent Bottle, Oil Bottle |
| Automation Grade | Automatic |
| Die Head Type | Single Layer |
| Output Capacity | 400 pcs/hr |
20L Extrusion Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application Type | Pharmaceutical |
| Capacity | 16 Ton |
| Brand | PPM |
| Total Connected Load | 75kw |
| Machine Weight | 12.5 Ton |
| Screw Diameter | 60 mm |
| Phase | Three Phase |
| Container Size Max | 500 x 500 ml |
| Machine Type | Extrusion Blow Molding |
| Material | HDPE |
| Operation Mode | Automatic |
2 liter Double Station Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Offering Type | Consultancy |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Blowing Capacity | 2 L |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Max. Container Capacity | 2 L |
| Container Type | Can, Jerrycan, Container, Bottle, Pharma Bottle, Jar, Oil Bottle, Drum, Tank, Barrel |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Clamping Force | 7 ton |
| Plasticizing Capacity | 60-70 kh/hr |
| Product Volume | 2L |
| Material Processed | HDPE, PP, LDPE |
| Application Industry | Pharma, Oil, Lubricants, Cosmetics, Chemicals, Food, Agriculture, Water |
| Number of Stations | Double Station |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Cosmetic Containers, Jerry Cans, Pharma Containers, Toys, Bottles |
| Cavity Count | 2 Cavity |
| Key Features | Auto Deflashing |
| Service Location | Pan India |
Additional Information:
- Production Capacity: 68-70 kg
Double Station Blow Molding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Container Volume | 5 L |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Process Type | Accumulator Head |
| Max. Container Capacity | 5 L |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Clamping Force | 5 Ton |
| Plasticizing Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Processed | HDPE, LDPE, PP |
| Number of Stations | Single Station |
| Die Head Type | Single Layer |
| Application | Toys, Jerry Cans, Pharma Containers, Bottles, Drums, Cosmetic Containers |
| Output Capacity | 2500 pcs/hr |
| Key Features | Multi-layer Co-extrusion, Accumulator Head, Parison Control |
Our Blow Moulding Machine is keenly designed, manufactured, supervised, and supplied to the customers. Our proficient product has different varieties which makes it flexible to be used in various areas of the industries. The unique features developed with the latest technology and top-tier materials are truly remarkable. The applications of blow moulding machine are largely in the industries where plastic commercials are manufactured such as plastic commodities, toys, bottles, containers, etc.
The arena of manufacturing Blow Moulding Machine is awaiting for you. Your requirements will be revered here. We deliver the products to all the demanded regions from the base Ahmedabad, Gujarat, India. We assure to supply the goods within the soonest time possible.
Additional Information:
- Production Capacity: 100 kg/hr
- Delivery Time: 50 day
Ldpe Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Container Volume | 10 L |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Blowing Capacity | 10 L |
| Process Type | Accumulator Head |
| Max. Container Capacity | 10 L |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Plasticizing Capacity | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Processed | LDPE, HDPE, PP |
| Application | Automotive Parts, Jerry Cans, Toys, Pharma Containers, Drums, Cosmetic Containers, Water Tanks, Bottles |
| Clamping Force | 10 Ton |
| Number of Stations | Single Station |
| Die Head Type | Single Layer |
| Output Capacity | 800 pcs/hr |
| Key Features | Multi-layer Co-extrusion, Accumulator Head, Parison Control, In-mould Labeling |
Extrusion Ldpe Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Level | Fully Automatic |
| Blowing Capacity | 30 L |
| Max. Container Capacity | 30L |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Clamping Force | 25 Ton |
| Plasticizing Capacity | 80 kg/hr |
| Material Processed | HDPE, PP, LDPE |
| Number of Stations | Single Station |
| Application | Water Tanks, Cosmetic Containers, Toys, Jerry Cans, Automotive Parts, Pharma Containers, Bottles, Drums |
| Key Features | Parison Control, Multi-layer Co-extrusion, Accumulator Head, In-mould Labeling |
200 ml Hdpe Blow Moulding Machine 200ml
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Container Volume | 200 ML |
| Blowing Capacity | 200 ml |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Machine Type | Vertical Injection Moulding Machine |
| Material Processed | LDPE, HDPE, PP |
| Application | Oil Bottle, Shampoo Bottle, Detergent Bottle, Jerrycan, Chemical Drum |
| Automation Grade | Automatic |
| Dry Cycle / Min | 12 |
| Screw Diameter | 30 mm |
| Heating Zones | 5 |
| Output Capacity | 1500 pcs/hr |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
The thermoplastic resin is first extruded or injection-molded into a tubular parison that is semi-molten, and it is then softened and placed in various mould forms.
Compressed air is pumped into the parison, which is already sealed in the cavity of the mould in a rubber-like state, once the mould has been sealed. The parison is then expanded by the pressure of the gas, creating a hollow object that is close to the cavity's inner wall.
Continuous extrusion Semi Automatic blow molding refers to the continuous extrusion of the tube blank by the Blow molding machine. When the tube blank reaches the set length, the mold is closed, the tube blank is cut, and the mold is moved to the next station for inflation, cooling, and stripping. mold.
|
Machine Model |
WMSBM-2C |
WMSBM-3C |
WMSBM-4C |
|
Machine Type |
Semi-Automatic |
Semi-Automatic |
Semi-Automatic |
|
Total Weight (Approx.) |
800 kg |
950 kg |
1100 kg |
|
Cavity |
2 cavities |
3 cavities |
4 cavities |
|
Production Bottles/Hour (1 liter Water Bottle) |
800-1000 |
1100-1200 |
1300-1400 |
|
Max Product Volume (Liter)
|
2 |
1.5 |
1.5 |
|
Heating Load Power - total Connected Load (without Utilities) |
12 kW |
12 kW |
50 Ml To 1 Liter ldpe Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 2 Unit
Product Brochure
| Polymer Type | LDPE |
| Blowing Capacity | 50 ml |
| Max. Container Capacity | 1 L |
| Number Of Screws | Single |
| Machine Type | Blow Moulding Machine |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Number Of Layers | 1 Layer |
| Clamping Force | 10 Ton |
| Plasticizing Capacity | 50 kg/hr |
| Capacity | 15-40 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Screw Diameter | 40 mm |
| Voltage | 280 V |
| Mould Cavity | 1 Cavity |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
250 Ml Automatic Deflashing Blow Moulding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Process Type | Extrusion Blow |
| Container Volume | 200ML |
| Deflashing Type | Online Deflashing |
| Material Processed | PP, LDPE, HDPE |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Neck Trimming | Automatic |
| Application | Lube Oil, Detergent Bottle, Oil Bottle, Pharma Bottle, Jerrycan |
| Output Capacity | 600 pcs/hr |
| Material | Mild Steel |
1 liter Auto Deflashing Blow Molding Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Process Type | Auto deflashing |
| Container Volume | Up to 1 L |
| Deflashing Type | Online Deflashing |
| Material Processed | LDPE, PP, HDPE |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Automation Grade | Automatic |
| Neck Trimming | Automatic |
| Application | Detergent Bottle, Chemical Drum, Pharma Bottle, Oil Bottle, Lube Oil, Jerrycan |
| Output Capacity | 600 pcs/hr |