- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Hdpe Blow Molding
Hdpe Blow Molding
Our product range includes a wide range of hdpe jerry can blow molding machine and 500ml hdpe bottle making machine.
HDPE Jerry Can Blow Molding Machine
Product Price: Rs 14,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Container Volume | Up to 1 L |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Blowing Capacity | 1 L |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Max. Container Capacity | 1 L |
| Cavity Count | 2 Cavity |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Suitable Material | HDPE (High-Density Polyethylene), PP (Polypropylene), LDPE/LLDPE |
| Station Configuration | Single Station - Single Head |
| Plasticizing Capacity | 30 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Processed | LDPE, HDPE, PP |
| Application | Cosmetic Containers, Jerry Cans, Toys, Pharma Containers |
| Clamping Force | 3 ton |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Number of Stations | Single Station |
| Die Head Type | Single Layer |
| Output Capacity | 1500 pcs/hr |
| Key Features | Auto Deflashing, Multi-layer Co-extrusion, Parison Control, Accumulator Head |
Additional Information:
- Production Capacity: 32 kg/hr
- Delivery Time: 50 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
500ml hdpe Bottle Making Machine
Product Price: Rs 8,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Container Volume | 500ML |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Material Processed | LDPE, HDPE, PP |
| Application | Oil Bottle, Detergent Bottle, Jerrycan, Milk Bottle, Shampoo Bottle, Chemical Drum, Lube Oil |
| Automation Grade | Automatic |
| Die Head Type | Single Layer |
| Output Capacity | 400 pcs/hr |
| Machine Type | Plastic Bottle Making Machine |
| No of mould cavity | 1 Cavity |
| Raw Material of Bottle | Plastic |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 320V |
| Bottle Size | 500ml |
Our Blow Moulding Machine is keenly designed, manufactured, supervised, and supplied to the customers. Our proficient product has different varieties which makes it flexible to be used in various areas of the industries. The unique features developed with the latest technology and top-tier materials are truly remarkable. The applications of blow moulding machine are largely in the industries where plastic commercials are manufactured such as plastic commodities, toys, bottles, containers, etc.
The arena of manufacturing Blow Moulding Machine is awaiting for you. Your requirements will be revered here. We deliver the products to all the demanded regions from the base Ahmedabad, Gujarat, India. We assure to supply the goods within the soonest time possible.
Yes! I am InterestedRequest A Callback