- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Mild Steel Blow Molding Machines
Mild Steel Blow Molding Machines
Our range of products include 200ml double station blow molding machines and 1 ltr single station blow molding machine.
200ml Double Station Blow Molding Machines
Product Price: Rs 9,00,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Automation Level | Fully Automatic |
| Blowing Capacity | 200 ml |
| Max. Container Capacity | 200 ml |
| Machine Type | Automatic |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Clamping Force | 1.50 Ton |
| Plasticizing Capacity | 15 kg/hr |
| Material | Mild Steel |
| Material Processed | LDPE, HDPE, PP |
| Number of Stations | Double Station |
| Application | Cosmetic Containers, Pharma Containers, Bottles |
| Key Features | Auto Deflashing, Accumulator Head, In-mould Labeling, Parison Control, Multi-layer Co-extrusion |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1 Ltr Single Station Blow Molding Machine
Product Price: Rs 9,50,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Container Volume | Up to 1 L |
| Blowing Capacity | 1 Ltr |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Process Type | Extrusion Blow |
| Max. Container Capacity | 1 L |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Machine Type | Automatic |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Plasticizing Capacity | 20 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Processed | PP, HDPE, LDPE |
| Application | Bottles, Cosmetic Containers, Pharma Containers |
| Material | Mild Steel |
| Clamping Force | 2.2 Ton |
| Screw Diameter | 40 mm |
| Number of Stations | Single Station |
| Key Features | In-mould Labeling, Accumulator Head, Multi-layer Co-extrusion, Parison Control, Auto Deflashing |
| Mould Cavity | 1 Cavity |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 320 V |
| Frequency | 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback