- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Single Station Blow Moulding Machine
Single Station Blow Moulding Machine
Providing you the best range of 500ml single station blow molding machine and hdpe accumulator blow moulding machine with effective & timely delivery.
500ml Single Station Blow Molding Machine
Product Price: Rs 8,50,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Automation Level | Fully Automatic |
| Blowing Capacity | 500 ml |
| Max. Container Capacity | 500 ml |
| Maximum Plasticizing Capacity | 15 Kg/Hr |
| Molding Type | Extrusion Blow Molding |
| Clamping Force | 2 |
| Plasticizing Capacity | 15 kg/hr |
| Material | HDPE |
| Screw Diameter | 40 mm |
| Material Processed | HDPE, PP, LDPE |
| Number of Stations | Single Station |
| Application | Jerry Cans, Bottles, Pharma Containers, Cosmetic Containers |
| Machine Type | Blow Molding Machine |
| Key Features | In-mould Labeling, Parison Control, Auto Deflashing |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 280 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
HDPE Accumulator Blow Moulding Machine
Product Price: Rs 20,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Container Volume | 15 L |
| Process Type | Accumulator Head |
| Blowing Capacity | 15 ltr |
| Cavity Count | Single Cavity |
| Material Processed | PP, HDPE, LDPE |
| Application | Milk Bottle, Oil Bottle, Lube Oil, Chemical Drum, Detergent Bottle, Jerrycan |
| Automation Grade | Automatic |
| Die Head Type | Single Layer |
| Output Capacity | 1500 pcs/hr |
| Clamping Force | 15 ton |
Yes! I am InterestedRequest A Callback